ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΑΛΑΙΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ

Με ήρωα το Γιάννη Κωνσταντόπουλο, ο οποίος έκανε σωρεία αποκρούσεων στην κανονική διάρκεια του αγώνα και έπιασε δύο πέναλτι, η Τεγέα πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αρκαδίας στη διαδικασία των πέναλτι επί της Δόξας Μεγαλόπολης με 3-1.

Η Δόξα είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και έκανε πολλές φάσεις, όμως ο τερματοφύλακας της Τεγέας ήταν σε πολύ καλή ημέρα και κράτησε το μηδέν για την εστία του. Στο 36’ σε μια ξαφνική αντεπίθεση, η Τεγέα άνοιξε το σκορ με σουτ του Παπαδόγιαννη.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες πρόσφεραν πολύ καλό θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΔΑΚ της Τρίπολης και η Δόξα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 56’ με άπιαστο σουτ του Σβερκούνου. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση και μετά στα πέναλτι, εκεί που ο Κωνσταντόπουλος απόκρουσε δύο και αστόχησε ο Μοσχίδης.
Η Δόξα πάντως διαμαρτύρεται έντονα για την απόφαση του Γκριτζέπη να δώσει επανάληψη στο πρώτο πέναλτι που εκτέλεσε η Τεγέα και απόκρουσε ο Κωνσταντόπουλος.

Τεγέα: Κωνσταντόπουλος, Ε. Δελής (65’ Κοσκινάς), Βρούβας, Μπίσσιας, Ηλιόπουλος, Μπαμπάς (107’ Πλαντζάς), Γκανάς (73’ Βερβαινιώτης), Σωτηρόπουλος, Βλάσης, Παπαδόγιαννης, Ν. Δελής

Δόξα Μεγαλόπολης: Αναγνωστόπουλος, Αλεξανδρής, Λαλιωτίτης (46’ Μήτση), Μοσχίδης, Σβερκούνος, Παναγιωτόπουλος, Κουρμπέτης, Παναγιωτίδης (101’ Παπαγγελής), Κουλουράς (46’ Μαχαίρας), Αντώνακας

Επίσης η ομάδα της Φαλαισίας έχασε στην έδρα της με 2-3 από τον Παναρκαδικό.
 Η ομάδα του Γιώργου Τζήλου ήταν αυτή που είχε την εδαφική υπεροχή και τις ευκαιρίες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αν και η Φαλαισία ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα από νωρίς.
Ο Παναρκαδικός δεν αιφνιδιάστηκε και κατάφερε καταρχήν να ισοφαρίσει, μετά έχασε πέναλτι  και στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στην άνετη νίκη.
 54’ Γκολ για τον Παναρκαδικό με το Σ. Λαγό
49’ Γκολ για τον Παναρκαδικό με το Μέλλο
12’ Πέναλτι για τον Παναρκαδικό. Εκτελεί ο Καδάς, αποκρούει ο Μπραϊμλάρι
8’ Ισοφαρίζει ο Παναρκαδικός με σουτ του Σ. Λαγού
Γκολ για τη Φαλαισία με τον Κώτσιρα στο 3ο λεπτό με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή

Φαλαισία: Μπραϊμλάρι, Ηλιόπουλος, Γιαννόπουλος, Μπούζιος, Παναγιωτόπουλος, Κώτσιρας, Γιαννακόπουλος (35' Νάνος), Πότια, Μπουζιάνης, Ν. Λυμπερόπουλος, Δ. Λυμπερόπουλος

Παναρκαδικός: Ψυχογιός, Γ. Λαγός (68' Κοσκολός), Μπακιρτζίδης, Κωστάκης, Μπεντεβής, Σ. Λαγός, Μέλλος (64' Αποστολόπουλος), Δήμος, Κολιόπουλος, Καδάς, Γ. Κυριακόπουλος

Βίντεο με τις πολλές φάσεις των αγώνων  και τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών θα μπορέσετε να παρακολουθήσετε από την αθλητική εκπομπή του arcadiaportal.gr
 ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΤΗΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ τη Δευτέρα το πρωί.